Novinky ze světa iKomunity

Fotovoltaika na střeše bytového domu - jak sdílet vyrobenou elektrickou energii?

Základem všeho je fotovoltaická elektrárna na střeše vašeho bytového domu. K ní musí být napojeno hlavní odběrné místo a přidružená odběrová místa. Těmi jsou jednotlivé byty vašeho domu. Jak se ale "společná" elektrická energie z čistého zdroje rozděluje?

Klíčem k rozdělování elektrické energie vyrobené fotovoltaickou elektrárnou pro bytový dům je tzv. alokační klíč. Ten představuje procento elektřiny, které odebírají účastníci z jejich společného zdroje, tedy z FVE. Podobu alokačního klíče je potřeba si předem domluvit. Zároveň je potřeba stanovit, jak bude společně vyrobená elektřina rozdělovaná do jednotlivých domácností. Dodavatel energií následně vyúčtuje celkovou spotřebu a odečte od ní množství elektřiny, která byla dodaná sdílením.

Jednotliví účastníci si přitom mohou vybírat vlastního dodavatele elektřiny a zároveň jsou chráněni před problémy, pokud se v domě objeví neplatiči.

FVE nemusí mít ani chtít všichni vlastníci či podílníci

Výhodou tohoto postupu je skutečnost, že si společný zdroj k výrobě a sdílení elektřiny mohou zřídit skupiny zájemců, aniž by byli závislí na tom, že se musí na zřízení zdroje shodnout všichni vlastníci bytů a podílníci bytových družstev. Pokud někdo z nich mít zájem nebude, zřízení zdroje se ho vůbec nedotkne. Podmínkou je pouze odsouhlasení společenstvím vlastníků nebo bytovým družstvem. Dojdete-li k tomu, nesmí být porušeny stanovy společenství vlastníků nebo bytového družstva.

Elektroměry slučovat nemusíte

Pravdou je, že do konce roku 2022 bylo pro zřízení fotovoltaiky na bytový dům nutné sloučit elektroměry do jednoho odběrného místa. To už ale neplatí, protože od 1. ledna 2023 vzniklo tzv. komunitní sdílení. To umožňuje ponechat elektroměry tak, jak jsou. Využijte dotaci Pro zřízení fotovoltaiky na bytový dům lze využít dotaci z programu Nová zelená úsporám, která společenstvím vlastníků jednotek a bytovým družstvům nabízí finanční podporu např. také na zateplení, výměnu zdrojů tepla a další úpravy.


Poslední změna: 20.03.2024 - 17:46 Zpět

Certifikování partneři

Kde všude nás najdete

image/svg+xml

15 firem

po celé ČR

10 let

zkušeností

Otázky a odpovědi

Nejčastější otázky a odpovědi

Podívejte se na otázky, které nám zákazníci nejčastěji pokládají, a poznejte iKomunitu.

Co je iKomunita?

iKomunita poskytuje technické řešení inteligentního sdílení energie pro bytové domy, města a obce.

Jedná se o platformu, která umožňuje certifikovaným společnostem využívat její duševní vlastnictví ve formě užitných vzorů souvisejících s inteligentním sdílením elektřiny v energetických komunitách a společenstvích, jako jsou právě bytové domy, města a obce.

Jak funguje sdílení elektřiny v komunitě?

Systém využívá fotovoltaické panely pro výrobu elektrické energie, která je pak chytře rozdělována mezi jednotlivé domácnosti nebo veřejné budovy jako jsou školy, městské úřady či knihovny. Při nízké spotřebě energie v těchto objektech umožňuje systém řízenou akumulaci nevyužité energie, nebo její přerozdělení do veřejného osvětlení a jiných odběrných zařízeních a objektů v čase, kdy je energie spotřebovávána.

Co musím udělat proto, abych mohl elektřinu sdílet mezi více účastníků?

Stačí vyplnit poptávkový formulář na hlavní stránce webu iKomunita.cz, poté vám vše rádi vysvětlíme. Postarají se o vás zkušení profesionálové, pro které je problematika sdílené energetiky denním chlebem.

Pomůže mi někdo v iKomunitě s projektovou dokumentací?

Ano, rádi v tomto ohledu pomůžeme, nebo zajistíme poradenství a to jak pro bytové domy, tak i pro města a obce.

Zajistí mi iKomunita vyřízení dotací?

V rámci programu NZÚ pro bytové domy dotace vyřizujeme přímo my, stejně tak i v případě inteligentní energetické komunity pro města a obce jsme schopni zajistit poradenství i samotné vyřízení dotace.

Kdo mi takový energetický zdroj vybuduje

Zdroj energie například fotovoltaickou elektrárnu vám vybuduje jeden z našich certifikovaných realizačních partnerů, kteří působí po celém území České republiky a mají za sebou léta praxe v oboru realizace fotovoltaických elektráren.

Jaké technologie pro fotovoltaické elektrárny iKomunita instaluje?

Jde o české technologie, který vyrábí a vyvíjí česká technologická společnost BENEKOVtherm a.s. Tato společnost má dlouho historii ve vývoji tepelných zařízení, regulací. V posledních 6 letech se pak zaměřila na vývoj řídících modulů a bateriových systémů ve spolupráci s Technickou univerzitou Ostrava VŠB-TUO.

Jak jsou zabezpečeny informace o mé spotřebě elektrické energie?

Informace o spotřebě jsou zabezpečeny koncovým šifrováním a jsou ukládány na Evropském cloudu a fungují na zařízeních, jejichž firmware vznikal v České republice.

Jak dlouho trvá návratnost investice do řešení iKomunity?

V tomto výpočtu hraje roli mnoho parametrů, proto jsme pro vás nachystali na našem webu iKomunita výpočtový nástroj.

Po zadání počtu bytů se dozvíte cenu, předpokládané procento úspory a dobu návratnosti.

Při těchto výpočtech se opíráme o data ze 150 zrealizovaných fotovoltaických elektráren, kde je monitorována spotřeba a výroba. Zakládáme si na férovém jednání a netvrdíme našim zákazníkům, že spotřebují 90 % vyrobené elektřiny, jako konkurenční společnosti.